Sound Children
עמוד הבית
אורנה חרפק
דבורה רוזנבלום
בייבי שיר
טיפים להורים חדשים
התפתחות תינוקות
Facebook

_________________________________________________

Musical Baby Bonding  ©  בייבי שיר - תכנית תמיכה התפתחותית להורים ותינוקות

התכנית שמה לה למטרה לעורר את המודעות ולהפיץ את הרעיון, הפשוט לכאורה, שתשומת-לב אימהית (של האם לתינוקה מרגע לידתו) היא הבסיס הראשוני והעיקרי להתפתחות התינוק, או בהרחבה, היא הבסיס הראשוני להתפתחות מיומנויות התקשורת, הקשב, הדיבור, המשחק ויכולות הלמידה בקרב תינוקות וילדים.

הרקע  החברתי-תרבותי להתפתחות התכנית

האווירה החברתית-תרבותית, שבה אנו חיים כיום, צמצמה את תפקידה וכוחה האינטואיטיבי והאינסטינקטיבי של האם כ"אחראית" העיקרית להתפתחות התינוק שלה והרחיבה על חשבון זה את כוחן של הקונסיומריזם והתחרותיות. התוצאה בפועל היא, שאימהות רבות הדחיקו או אף איבדו לחלוטין את האינסטינקט האימהי והאינטואיציה הטבעית, שבעבר הלא רחוק היו נחלתן של דורות של אימהות. בד בבד, האימהות ה"חדשות" סומכות יותר ויותר על אביזרים חינוכיים וצעצועים קנויים ומניחות, כי בעיקר אלה נחוצים להתפתחות התינוק שלהן.

במרוץ הלא פשוט של להיות "אמא טובה", כזאת שקונה לתינוק שלה את הטוב ביותר, אך יחד עם זאת גם מקשיבה לקול הפנימי שלה עצמה, בדרך כלל וברוב המקרים מפסיד הקול הפנימי. הסיבה העיקרית לכך היא, אי- נוכחות משמעותי של הדהוד הקולות האימהיים הפנימיים בתוך חברת ההורים הצעירים בני זמנינו. זאת ועוד, יש חסך עצום ורב בלמידה מניסיון הורי, שהצטבר ונבנה במשך שנים ודורות. גם זאת תופעה שנובעת מהתפיסה המודרנית, שהתינוקות של ימינו זקוקים לטיפול וחינוך שונה בתכלית מהתינוקות שנולדו לפני ארבעה או חמישה עשורים.

כתוצאה מכך, השתרשה הגישה המוטעית הרווחת כיום, שהתינוקות של היום זקוקים יותר ויותר לטיפול ולחינוך מסוג אחר וחדש, מן הסוג, שאפשר לקנות בחנויות למוצרי תינוקות ולאו דווקא מן הסוג שמתבסס על אינטראקציות  אם-תינוק, אב-תינוק, הורים-תינוק.

על התכנית

תחומי המחקר בהתפתחות תינוקות וחקר המוח האנושי התרחבו באופן ניכר בעשורים  האחרונים. הממצאים של רבים ממחקרים אלה עולים בקנה אחד עם גישת התכנית. בתחום חקר המוח האנושי מתחזקת הזיקה בין האזנה למוסיקה ונגינה בכלי נגינה להתפתחות יכולות למידה שונות, כאשר החוקרים בתחום התפתחות תינוקות מדגישים, שהידע והניסיון בתחום האימהות נרכשים בעיקר דרך אינטראקציות עם התינוק ונדרשים להדרכה ותמיכה רבה.

מתוך הצורך העצום, אם כי הלא מודע, של אימהות לאחר לידה, בתמיכה קרובה וקבועה התפתחה התוכנית. בהגדרתה היא תכנית התפתחותית לתמיכה באימהות ופונה אל אמהות לילודים עד גיל טרום זחילה.

בנוסף להדרכה, צעד אחר צעד ומתן מענה לשאלות כמו: איך להתבונן בתינוק הרך? וכיצד להיענות לצרכיו המיידיים? שהם מזון, משחק ושינה התכנית מתמקדת בתוכן, במבנה ובאיכות המשחק - האינטראקציה עם התינוק.

הכלי העיקרי, על-פי התכנית, המשמש את האם בעת שהיא פונה אל תינוקה, הוא השירה הטבעית שלה עצמה. בנוסף לעידוד שירת האם, מציעה תכנית בייבי שיר מבחר של שירים ודקלומים וסדרה ייחודית של כלי נגינה התפתחותיים, המשולבים בהדרגה וברגישות בפעילויות המשותפות לאם ולתינוק ובאופן טבעי גם לאב ולתינוק. 

התכנית יצאה לאור ב 2005 ויושמה בקרב מספר מכובד של קבוצות הורים ותינוקות בישראל ובאנגלייה. מהניסיון שצברנו עד כה, למדנו, שקולה המוכר של האם, השיר הקצרצר והמתחרז והכלי בעל הצליל המעניין מלווים את התפתחותו התקינה של הרך הנולד - וזאת ללא קשר לארץ ולתרבות בה נולד -  מתינוק זעיר, רגיש ופגיע לילד קשוב, תקשורתי, בעל יכולת למידה עצמאית ושמח בחלקו.

 

 
 
info@babymusic.info
האתר הוקם ע"י Sitebank ומתוחזק ע"י Blueweb Internet Services
שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה